top of page

מה זה פילאטיס מכשירים ולמה לי לעשות את האימון הזה?

עודכן: 31 במאי 2023

פילאטיס המכשירים צבר פופולריות אדירה בשנים האחרונות בעולם וגם בישראל. האימון הייחודי מושך אליו אנשים ממנעד רחב של גילאים שמתאהבים בשיטה. בכתבה הבאה אספר מיהו ג'וזף פילאטיס, מהם מקורות השיטה, מה מטרתה ומי אותם אנשים שהאימון מתאים להם. אז בין אם אתם חובבי כושר או כאלו שמחפשים להתחיל את המסע, אני מזמינה אתכם לקרוא ולגלות את העולם המדהים של הפילאטיס 😊


איך הכל התחיל?

שיטת פילאטיס פותחה על ידי ג'וזף פילאטיס, איש חינוך גופני ממוצא גרמני, בתחילת המאה ה-20. ג'וזף פילאטיס יצר במקור את מערכת האימון הזו כדרך לשקם חיילים פצועים במהלך מלחמת העולם הראשונה. על ידי שימוש במכשיר שתוכנן במיוחד בשם "רפורמר", הוא שאף לספק אימון שמשתמש במשקל הגוף כדי לשפר את הכוח של הגוף אך גם את גמישות המפרקים והחוליות.


מהן המטרות של פילאטיס מכשירים?

לפילאטיס מספר יתרונות פיזיים ונפשיים. הנה כמה ממאפייני האימון אשר הופכים את השיטה הזו לכל כך אהודה בקרב המתאמנים:


1. חיזוק שרירי הליבה ושיפור היציבה

שרירי הליבה הם השרירים העמוקים בגוף, שנמצאים בשכבות הפנימיות בגוף האדם ואחראיים בין השאר על ייצוב המפרקים. שיעורי הפילאטיס מוקדשים בראש ובראשונה לחיזוק שרירים אלו כדי ליצור קור חזק. המשמעות היא שבמהלך התירגול אתם תחוו מענד רחב של תרגילים שכל מטרתם לחזק את המרכז הגוף- את כל שרירי הבטן בראש ובראשונה, וכן את שאר הגוף. התנועות והתרגילים שתבצעו בסטודיו מערבים שרירי בטן עמוקים וכך משפרים את כוח הליבה והיציבות, או כפי שג'וזף כינה אותם ה- Power House (כן, הוא היה פיוטי ביותר).


2. הרגלת יכולת הגוף להשתמש בשרירים בצורה מסונכרנת:

בניגוד לאימונים מסורתיים המתמקדים לרוב בקבוצות שרירים מבודדות, הפילאטיס מציע גישה הוליסטית לכושר גופני. כמעט בכל תרגיל שתבצעו בסטודיו תתרגלו שילוב של מספר קבוצות שרירים בו-זמנית, כדי ליצור אימון פונצקציונלי- כזה שתומך ומשפר את התנועות היומיומיות שלנו.


3. שיפור הגמישות ושיפור היציבה ביומיום:

מתאמני פילאטיס ותיקים קל מאוד לזהות - הם פשוט עומדים, יושבים והולכים בצורה ארוכ, נכונה ומלאת מודעות. פילאטיס המכשירים שם דגש על הגמשת השרירים ולא פחות חשוב - שומר על גמישות המפרקים. טווחי תנועה גדולים במפרקי הגוף הוא דבר הכרחי! מוביליות במפרק שומרת על היציבה, מפחיתה עומסים בשלד ע"י חלוקת עומס נכונה בין כלל מפרקי הגוף ומוכחת כמפחיתת סיכון לפציעות.


4. פיתוח מודעות גופנית:

באמצעות תנועות מודעות ומכוונות, הפילאטיס מטפח את המודעות לגוף. על ידי חיבור הנפש והגוף, מתרגלים מפתחים הבנה עמוקה יותר של החוזקות שלהם כמו גם המגבלות הפיזיות שלהם, מה שמוביל להיכרות מעמיקה עם הגוף, חיזוק הביטחון העצמי ושליטה רבה יותר על דפוסי תנועה.


למי האימון מתאים?

הפילאטיס מתאים לאנשים ברמות כושר ורקעים שונים. ב- Ystudio תוכלו למצוא שיעורים ב-3 רמות שונות, כך שבין אם אתם חובבי כושר, מתאמני קרוספיט או מניפי משקולות, ובין אם אתם מגיעים בעקבות פציעה או עקב רצון פשוט להכניס שגרת ספורט לחייכם, תוכלו למצוא את השיעור שמתאים לכם.


לספורטאים שמעוניינים לשפר יכולות אתלטיות אמליץ על הפילאטיס כאימון משלים שכן הפילאטיס יסייע בשיפור הגמישות, חיזוק שרירי הליבה ושליטה טובה יותר בגוף. האימון מוכח כמסייע בשיפור יכולות אתלטיות ומניעת פציעות ספורט.


עבור אנשים בעלי פציעות בשלד כגון פריצת דיסק, בלט, עומסים בעמוד השדרה או כאבי גב תחתון, מדובר באימון המומלץ ביותר ע"י פיזיותרפיסטים ואורתופדים שכן הפילאטיס כולו מתמקד בחיזוק הליבה ובמוביליות בשרשרת הגוף האחורית - האחראיים יחד על בריאות הגב והחוליות.


לאנשים שמבלים שעות ארוכות בישיבה, ישיבה מממושכת מייצרת עומס אדיר על החוליות, בדגש על החוליות המותניות שסופגות לחץ רב ממנח הישיבה וכן החוליות הצוואריות, שגם הן נזנחות עקב מנח הצוואר והראש בעת צפייה במסכים.


היי אני יונית, נעים להכיר,

הצעד הראשון לקראת אורך חיים בריא יותר מתחיל ב- Ystudio - פילאטיס מכשירים בתל אביב. לא תאמינו כמה אושר, בריאות וטוב יכנסו לחייכם ואיזה סיפוק תחוו מתרגול לתרגול. בין אם אתם מתחילים או מתאמנים מנוסים, צוות המדריכות המדהים שלנו בסטודיו יגרום לכם לעבוד קשה ולא פחות חשוב, להנות. מחכה לראותכם :)
20 צפיות0 תגובות

Comments


bottom of page